Alina Baran, Małgorzata Żyra
Narodowy rachunek zdrowia. Wydatki na ochronę zdrowia 1999, 2002, 2003
Biblioteka Wiadomości Statystycznych, tom 54
Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2006
O książce
Od kilkudziesięciu lat odnotowuje się wyraźny wzrost oczekiwanej długości życia człowieka w momencie urodzenia. Wiąże się z tym zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia – stanowią one coraz większą część dochodu narodowego i PKB. W tomie 54 serii Biblioteka Wiadomości Statystycznych przedstawiono opracowaną przez OECD metodologię systemu rachunków zdrowia i opisano próby jej przystosowania do polskich warunków.
Opracowanie składa się z części opisowej i tabelarycznej. W pierwszej z nich – oprócz kwestii metodologicznych – scharakteryzowano źródła informacji i wyniki analiz dotyczących podstawowych struktur i wskaźników wydatków. W drugiej zamieszczono zestaw tablic wynikowych rachunków dotyczących wydatków na ochronę zdrowia w latach 2002 i 2003, a także dokonano porównania wyników rachunku za 2003 r. z wynikami za 1999 r. uzyskanymi w rachunku pilotażowym.
Autorki opracowania zwróciły uwagę, że przedstawione w monografii interpretacje wyników rachunków zdrowia mogą okazać się pomocne w procesie podejmowania decyzji kształtujących system opieki zdrowotnej w Polsce.
Monografię zrecenzowały: prof. dr hab. Janina Jóźwiak, dr Maria Szczur i dr Alicja Sobczak. Przedmowę napisał Tadeusz Toczyński, prezes GUS.