Okładka monografii - Podstawowe zasady statystyk oficjalnych oraz ich prawnych i etycznych aspektów w krajach w okresie przejściowym

Podstawowe zasady statystyk oficjalnych oraz ich prawnych i etycznych aspektów w krajach w okresie przejściowym
Opracowanie redakcyjne: Stanisław Jońca

Biblioteka Wiadomości Statystycznych, tom 47
Główny Urząd Statystyczny, Polskie Towarzystwo Statystyczne, Warszawa 1995

O książce

Zadaniem statystyków pracujących w okresie transformacji było stworzenie takiego modelu statystyki, który sprawdzi się w nowych warunkach społecznych, ekonomicznych i politycznych. Z tym wyzwaniem mierzono się nie tylko w Polsce, lecz także innych krajach postkomunistycznych.

W tomie 47 serii Biblioteka Wiadomości Statystycznych zebrano referaty i głosy w dyskusji pochodzące z trzydniowej konferencji Podstawowe zasady statystyk oficjalnych oraz ich prawnych i etycznych aspektów w krajach w okresie przejściowym, która odbyła się w 1993 r. w Jachrance. Organizatorami tego międzynarodowego wydarzenia byli: Komisja Statystyczna ONZ, Europejska Komisja Gospodarcza, Konferencja Statystyków Europejskich, Eurostat, Międzynarodowy Instytut Statystyczny, Polskie Towarzystwo Statystyczne i Główny Urząd Statystyczny.

Spotkanie otworzył Józef Oleński, prezes GUS, a obrady podzielono na cztery sesje tematyczne. Autorem wprowadzenia do monografii jest Tadeusz Walczak, doradca prezesa GUS. Opracowanie redakcyjne wykonał Stanisław Jońca.