Problemy badań statystycznych metodą reprezentacyjną
Opracowanie merytoryczne: Ryszard Zasępa
Biblioteka Wiadomości Statystycznych, tom 36
Polskie Towarzystwo Statystyczne, Komitet Statystyki i Ekonometrii PAN, Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 1989
O książce
Do zastosowania metody reprezentacyjnej w badaniach statystycznych przyczyniły się dwa wydarzenia: powołanie i działalność Komisji Matematycznej GUS oraz międzynarodowe seminarium poświęcone badaniom reprezentacyjnym, które odbywało się w 1979 r. w Warszawie.
Tom 36 serii Biblioteka Wiadomości Statystycznych stanowi zbiór referatów wygłoszonych na konferencji naukowej zorganizowanej od 26 do 28 września 1988 r. w Zwartowie przez Polskie Towarzystwo Statystyczne oraz Komitet Statystyki i Ekonometrii PAN. Celem spotkania było omówienie najważniejszych zagadnień dotyczących metodologii badań przeprowadzanych metodą reprezentacyjną.
Monografia została podzielona na trzy części. W pierwszej zamieszczono referaty dotyczące teorii metody reprezentacyjnej, w drugiej omówiono problemy estymacji w badaniach reprezentacyjnych, a w trzeciej poruszono kwestię stosowania metody reprezentacyjnej w praktyce statystycznej. Autorem słowa wstępnego i końcowego do publikacji jest Jan Kordos, prezes Polskiego Towarzystwa Statystycznego. Ryszard Zasępa opracował tom pod kątem merytorycznym, a redakcję techniczną wykonała Mirosława Zagrodzka.